Hodowle zwierząt – poradnik

Miłośników zwierząt obecnie nie brakuje. W domach i mieszkaniach ludzie hodują zarówno popularne psy i koty jak i te mniej powszechne gatunki jak pająki norki czy nawet gołębie. Co jednak o specyfice hodowli konkretnych gatunków należy wiedzieć. W jaki sposób o zwierzęta dbać i na co się zdecydować, jeśli zastawiamy się nad wyborem? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w tym artykule.

Hodowla psów – co warto wiedzieć?

karma dla psów wolfsblutPies jest najlepszym przyjacielem człowieka – stwierdzenie to jest znane nie dzisiaj i rzeczywiście jest to najpopularniejsze wśród polaków zwierze domowe. By jednak pies był dobrym domownikiem trzeba go odpowiednio wytresować i właściwie o niego dbać. Na co zatem należy zwrócić uwagę? Po pierwsze odpowiednie wychowanie, ważne jest to by pies został odpowiednio wytresowany w innym wypadku może on przysparzać opiekunom sporo problemów. Na dzień dzisiejszy w internecie można znaleźć różnego rodzaju filmy instruktażowe, które pokazują jak szkolić psa, jeśli jednak wychowanie czworonożnego podopiecznego nie zbyt dobrze nam wychodzi warto pomyśleć o zapisaniu się na profesjonalne szkolenie. Efekty pracy zaczną być szybko widoczne i tym samym szybko to zaowocuje. Niemniej ważne jest także i to by o psa odpowiednio dbać, tak by był on zdrowy i miał odpowiednie samopoczucie. Ważną rolę odgrywa tutaj karma. Najlepsza jest karma bezzbożowa taka jak choćby karma dla psów wolfsblut czy karma dla psa canagan, choć to tylko dwie z dostępnych na rynku propozycji. Stosowanie karmy bez dodatku zbóż jest o tyle istotne, że zboże ma zły wpływ na stan zdrowia psa, a  w wielu popularnych karmach stanowi ono ich znaczną część, ponieważ wpływa to na obniżenie ich produkcji. Jeśli jednak na tego typu karmy nie możemy sobie pozwolić, przy wyborze karmy po prostu sprawdzajmy dokładnie jej skład i wybierajmy tą, która ma najlepsze składniki.Według www.psy.pl przy pielęgnacji psa ważne są także i zabiegi pielęgnacyjne, a wśród nich takie ja:

  • obcinanie pazurów,
  • wyczesywanie podszerstka,
  • rozczesywanie futra,
  • czyszczenie uszu,
  • kąpiele.

Zabiegi te można wykonać we własnym zakresie, a w razie jakichkolwiek problemów skorzystać z pomocy psiego fryzjera, co staje się obecnie coraz popularniejsze.

Jak dbać o kota – kila wskazówek

hodowla zwierzątKoty są z zasady indywidualistami, a co za tym idzie wymagają one zwykle mniej uwagi ze strony opiekuna niż psy, nie oznacza to jednak, że nie trzeba o nie także odpowiedni dbać. Według www.koty.pl również w tym wypadku ważną rolę odgrywa dobór odpowiedniej karmy i tak samo jak u psów najlepsza jest karma bezzbożowa, jednak u kotów warto także wprowadzić do diety mokrą karmę – zwłaszcza u zwierząt które mało piją. W przypadku zwierząt po kastracji czy sterylizacji ważne jest także odpowiednie dawkowanie karmy, ponieważ mają one tendencje do tycia.  Należy także zadbać o to by kot był regularnie wyczesywany w innym wypadku będzie on linieć, co może być dość uciążliwe. Nie wszystkie koty lubią być szczotkowane, dlatego jeśli są z tym problemy szczotkę do czesanie warto zamienić na specjalną rękawice do czesania, którą zwierzęta lepiej tolerują. Nie można także zapomnieć o drapaku, który kot zaakceptuje i odpowiedniej kuwecie, inaczej kot może nam poniszczyć różne przedmioty w domu.

Gołębnik – czyli hodowla gołębi

akcesoria dla gołębiDość częste zwłaszcza na terenach oddalonych od dużych osiedli jest hodowla gołębi. Ptaki nie są szczególnie trudne w utrzymaniu, jednak chcąc zająć się ich hodowlą należy się liczyć z kilkoma kwestiami. Po pierwsze  budowa gołębnika i dobór karmy, przy czym nie powinno być z tym większego problemu, ponieważ wszystko to zaoferuje nam sklep dla gołębi. Niemniej wybierając akcesoria dla gołębi należy jeszcze pamiętać o środkach na insekty, środkach czystości itd. Przy budowie gołębnika, jeśli posiadamy w pobliżu sąsiadów ważne jest to by budowę z nimi skonsultować, ponieważ nasza hodowla może być dla nich nieco uciążliwa i tym samym mogą oni wystąpić o nakaz rozbioru gołębnika.

Hodowla małych zwierząt domowych

chomikPopularne w polskich warunkach są także małe zwierzęta domowe jak myszoskoczki, świnki morskie, chomiki, rzadziej spotyka się szynszyle, fretki czy norki. Co jednak ważne ich hodowla nie jest szczególnie trudna – zawsze konieczne są odpowiednie klatki, oraz akcesoria jak np. szczotki dla hodowców norek, kołowrotki dla chomików, wodopoje itd. Specyfika każdej hodowli nieco odbiega od siebie i zależna jest od gatunku konkretnego zwierzęcia, przy czy należy zaznaczyć, że norki w warunkach domowych bywają szczególnie trudne w hodowli, co warto wziąć pd uwagę przy wyborze.

Podsumowując

Hodowla zwierząt z jakim byśmy nie mieli do czynienia zawsze wymaga od nas poświecenia im sporej ilości czasu i doboru właściwych rozwiązań, które pozwolą nam utrzymać zwierzęta w dobrej kondycji. Pamiętajmy jednak o tym, że zwierzęta jak ludzie różnią się od siebie i to co sprawdza się w przypadku jednego może być nietrafione w przepadku drugiego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top