Główne zastosowania twardościomierzy

W przypadku niektórych produktów, szczególnie pewnych części konstrukcyjnych maszyn i pojazdów, najważniejsze jest, by były one odpowiednio wytrzymałe. Aby upewnić się, ze są one odpowiednio odporne, trzeba je przetestować. Do tego służ maszyny nazywane wytrzymałościowymi.

Czy nanotwardościomierze są wydajne?

wydajny nanotwardościomierzNajważniejszym parametrem, który bierze się pod uwagę produkując pojazdy i maszyny jest wytrzymałość. Jest to bowiem parametr który będzie później wpływał na to, czy poruszanie się danym pojazdem będzie w pełni bezpieczne. Właśnie dlatego surowce jak również elementy, z których później będzie składać się dana maszyna są badane pod kątem ich wytrzymałości. Do tego służą maszyny testowe takie jak wydajny nanotwardościomierz. Nanotwardościomierz w odróżnieniu od standardowych twardościomierzy, wyróżnia się znacznie bardziej szczegółową skalą pomiarów, którą ta maszyna jest w stanie wykonywać. Dzięki temu można wychwycić nawet minimalne różnice pomiędzy parametrami wytrzymałościowymi poszczególnych materiałów i surowców. Badanie przy pomocy tego rodzaju twardościomierza jest zbliżone do mniej dokładnych maszyn wytrzymałościowych – w próbkę danego surowca wprowadza się więc sondę pomiarową z różną siła, którą stopniowo się zwiększa. Dzięki temu można zaobserwować, jakie maksymalne obciążenie, czy też po prostu maksymalny nacisk, jest w stanie znieść dany surowiec. Dzięki temu można określić z duża dokładnością, na przykład jak duże uderzenie jest w stanie znieść karoseria pojazdu, czy tez szkielet maszyny. Nanotwardościomierze mimo tego, ze dysponują znacznie bardziej dokładną skalą pomiarów, nie są maszynami zbyt trudnymi w obsłudze. Dzięki temu popularność tych maszyn znacznie wzrosła i obecnie staja się już one podstawowym wyposażeniem wielu różnych zakładów produkcyjnych, dla których właśnie parametr twardości jest najważniejszy. Prostota obsługi bardzo pozytywnie przekłada się na czas potrzebny na wdrożenie pracowników danej fabryki do obsługi takich maszyn do testowania wytrzymałości.

Dla wszystkich producentów bardzo ważne jest, aby wykorzystywane przez nich surowce od produkcji były wysokiej jakości. Dlatego też, szczególnie w ostatnim czasie znacznie bardziej skrupulatnie podchodzą oni do kontroli jakości. Do takich testów wykorzystywane są zazwyczaj maszyny wytrzymałościowe.

Scroll to Top