Gdzie sprawdzić działkę pod zabudowę?

Kiedy już wybierzemy działkę, która jest idealnym rozwiązaniem i spełnia wszystkie nasze wymagania, to musimy dowiedzieć się, czy możemy na niej wybudować dom. Niestety, ale występują tereny grząskie oraz tereny podmokłe, na których nie wolno budować domu ani żadnych innych obiektów gospodarczych więc żeby przekonać się o tym czy na danym terenie można dokonać zabudowy, powinniśmy udać się do planu zagospodarowania przestrzennego, który dostępny jest w gminnym wydziale Architektury i Urbanistyki.

Co musi posiadać działka pod zabudowę?

działki w PiasecznieKiedy chcemy zakupić wysokiej klasy działki w Piasecznie, aby wybudować tam dom, to musimy wybrać taki rodzaj działki, który posiada dostęp do drogi publicznej. W przeciwnym razie możemy nie otrzymać pozwolenia na zabudowę. Jeśli zakupimy działkę, na której występują drzewa, to również musimy sprawdzić w lokalnej służbie ochrony przyrody czy takie drzewa można wyciąć oraz czy nie podlegają ochronie. Jeżeli będą to drzewa, które chronione są prawem to będziemy musieli przejść przez dodatkowy skomplikowany proces. Oczywiście wybór działki jest jednym z najważniejszych momentów podczas inwestycji budowlanej i obecnie mamy bardzo szeroki wybór różnych działek na sprzedaż, ale czasami potrzebujemy indywidualnych kryteriów, które ma spełnić dany rodzaj działki. Jaka najczęściej wybierają inwestorzy działkę? Działka na budowę domu nie powinna być zbyt mała i najlepiej, żeby posiadała co najmniej 1000 m kwadratowych. Nie powinno mieć również w skomplikowanego kształtu i najlepiej, kiedy będzie w kształcie szerokiego prostokąta lub kwadratu. Oczywiście dobrze, gdy działka jest usytuowana na płaskim terenie i posiada odpowiednie warunki gruntowe. Wybierając tereny, gdzie będziemy chcieli wybudować nasz dom, powinniśmy również zwrócić uwagę na sąsiedztwo. Jeżeli planujemy założyć rodzinę i mieszkać tam przez całe życie to powinniśmy zwrócić uwagę czy niedaleko występują szkoły oraz sklepy, a także czy nie ma w okolicach uciążliwych sąsiadów takich jak firmy zajmujące się segregacja śmieci czy też hałaśliwy warsztat samochodowy.

Musimy również sprawdzić, czy teren jest uzbrojony, ponieważ będziemy musieli korzystać z wody oraz prądu, a także kanalizacji. Warto odpowiednio wcześniej sprawdzić w zakładzie wodociągowym oraz energetycznym, czy można podłączyć do miejsca, w jakim znajduje się nasza działka przyłącza. W przypadku braku kanalizacji możemy zdecydować o budowie przydomowej oczyszczalni ścieków lub szamba jednokomorowego.

Scroll to Top