W dzisiejszych czasach płatność gotówka coraz częściej schodzi na drugi plan, ponieważ wygodniej jest dokonywać płatności bezgotówkowych. Jedyne co trzeba mieć do zapłacenia za transakcję, to odpowiednią kartę lub telefon.
Ile kosztuje terminal płatniczy?
Kiedyś w sklepach i punktach usługowych były tylko kasy fiskalne służące do rejestracji sprzedaży w formie gotówkowej. Dziś obok nich można bardzo często znaleźć terminal płatniczy, który służy tylko do obsługi transakcji bezgotówkowych. Klienci coraz chętniej i częściej dokonują płatności bez użycia gotówki, ponieważ jest to znacznie wygodniejsze niż noszenie przy sobie bilonu i liczenie go przy kasie. Dlatego wielu przedsiębiorców zdecydowało się na terminal płatniczy bez abonamentu, który można dostać za darmo. Oczywiście można go kupić, ale jeżeli wystarczy nam terminal mobilny, to wystarczy wziąć udział w Programie Polska Bezgotówkowa i otrzymać go bez żadnych opłat przez rok. Po tym okresie wymagane jest opłacanie jedynie prowizji od każdej dokonanej transakcji. To znacznie obniża koszty korzystania z terminala, dlatego tak wielu przedsiębiorców skorzystało już z tej oferty. Terminal możemy mieć klasyczny, stacjonarny, czyli podłączony do źródła zasilania i odpowiednio skonfigurowany z kasą fiskalna albo w wersji mobilnej z wbudowanym akumulatorem. Nie w każdej firmie się sprawdzi mobilny terminal, gdyż w sklepach spożywczych czy kancelariach adwokackich, klienci płacą w jednym miejscu, zatem wygodniej jest mieć urządzenie stacjonarne.
Na rynku znajdziemy przynajmniej kilkanaście modeli terminali płatniczych od różnych producentów, które posiadają nieco odmienne funkcje, ale przeważnie umożliwiają wykonanie takich samych transakcji bezgotówkowych. Z pewnością są to dziś niezastąpione urządzenia w handlu.