W obecnych czasach wiele osób zmaga się z bólem kręgosłupa, który jest problemem wynikającym z siedzącego trybu życia, braku aktywności ruchowej, a także nadmiernych kilogramów. Choroby kręgosłupa często są bardzo uciążliwe, a dolegliwości bólowe sprawiają, że wykonywanie najprostszych nawet czynności jest wyjątkowo trudne. Do najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa należą zmiany zwyrodnieniowe, które wynikają na skutek stopniowej degeneracji chrząstek stawowych. Zwyrodnienia te obejmują najczęściej odcinek lędźwiowy oraz piersiowy.
Rehabilitacja pomocna w przypadku bólu kręgosłupa
Często diagnozowanym problemem jest także dyskopatia, która wynika z wielogodzinnej pracy przy komputerze. Przeważnie występuje na odcinku lędźwiowym, objawia się bólem, pojawia się uczucie drętwienia i zaburzenia czucia w kończynach dolnych. Do innych dolegliwości i schorzeń kręgosłupa należy rwa kulszowa, która jest bardzo bolesną konsekwencją postępującej choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Z kolei ubytek masy kostnej i osłabienie struktury kości może być przyczyną osteoporozy, która sprawia, że kości są zdecydowanie bardziej podatne na złamania. Często dochodzi do złamań kompresyjnych kręgów, którym towarzyszy dotkliwy ból kręgosłupa. Ogromnym problemem wielu współczesnych ludzi jest jak widać ból kręgosłupa Rehabilitacja często jest niezbędnym elementem leczenia, który przynosi ulgę wielu pacjentom. Często działa skuteczniej od środków dostępnych w aptece, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, różnego rodzaju kremy i żele, których zadaniem jest uśmierzanie bólu. Kręgosłup jest wyjątkowo ważny, dlatego warto o niego dbać w odpowiedni sposób. Ważne jest, by dbać o prawidłową postawę ciała, prowadzić umiarkowaną aktywność fizyczną, a także zapewniać sobie odpowiednią pozycję podczas snu. Warto także dbać o swoją wagę, gdyż otyłość często jest przyczyną dolegliwości kręgosłupa.
Dobrzy fizjoterapeuci oferują różnego rodzaju zabiegi, które są pomocne w przypadku problemów z kręgosłupem. Do najczęściej wykorzystywanych należy masaż, który rozluźnia napięte mięśnie, poprawia samopoczucie, a jednocześnie skutecznie eliminuje uciążliwy ból. Odpowiednie ćwiczenia mają za zadanie wzmocnić mięśnie kończyn dolnych i miednicy. Specjaliści dostosowują zabiegi indywidualnie do stopnia zaawansowania problemu każdego pacjenta. Najczęściej wykorzystuje się w fizjoterapię, masaże, ćwiczenia rozciągające i wzmacniające, a także kinezyterapię.