Dekorowanie farbami do decoupage

Decoupage to obok scrapbookingu jedno z najbardziej popularnych i fascynujących hobby. Nie wymaga wyjątkowych umiejętności manualnych, a jedynie wrażliwości estetycznej oraz precyzji w wycinaniu i nakładaniu kleju. Prosty sposób wykonania dekoupage’u sprawia, że jego przedmiotem może być właściwie wszystko – doniczki i naczynia kuchenne, deski do krojenia i sztućce, drewniane szkatułki i skrzynie, a nawet meble.

Użycie farb do decoupage’u

Oczywiściefarby do decoupage wycinanie i naklejanie to nie są jedyne techniki, które można wykorzystać w decoupage’u. Kolorowe ozdoby można jeszcze retuszować i wykańczać na wiele sposobów, a jednym z nich jest na pewno tradycyjne malowanie. Skrawki serwetek, choć posiadają zazwyczaj piękne wzory, to jednak bywają niezwykle delikatne. Farby do decoupage pomagają doprecyzować i naprawić wszystko to, co przy wydzieraniu lub wycinaniu zostało naruszone lub usunięte. Pozwalają także na wprowadzenie różnorodnych oryginalnych zmian we wzorach, pod warunkiem jednak, że użyjemy odpowiednich substancji i pigmentów. Farby najczęściej polecane do decoupage’u to akryle, które dzięki odpowiednim żywicowym i kredowym domieszkom są nie tylko znakomicie kryjące, lecz także łatwe w aplikowaniu i niezwykle szybko schnące. Mała zawartość wodnego rozpuszczalnika sprawia, że akryle nie naruszają pomalowalowanej powierzchni i same nie ulegają zmianie po odparowaniu.

O popularności decoupage’u decyduje nie tyle stosunkowa łatwość wykonania, co możliwość osiągnięcia niezwykłego i artystycznego efektu bez dużych uzdolnień plastycznych. Wystarczy znaleźć odpowiednie podłoże i wzór, a następnie wykonać aplikację. Wielbicielom DIY, którzy posiadają wyjątkowe zdolności manuale na pewno przydadzą się także odpowiednie farby, które nie tylko poprawią jakość motywów, lecz także pozwolą je swobodnie zmieniać.