Jesteś w trudnej sytuacji finansowej i boisz się, że komornik zlicytuje Twój majątek? A może znasz kogoś, kto potrzebuje pomocy, ponieważ nie wie, jak wygląda postępowanie egzekucyjne? W kolejnym akapicie pokrótce opowiem Ci, na czym polega egzekwowanie długów finansowych oraz jakich rzeczy i form dochodu komornik nie ma prawa Ci odebrać.
Najpopularniejsze obszary których windykator nie może zlicytować
Jak dobrze wiemy, zapis dotyczący możliwość przeprowadzania egzekucji na ruchomościach domowych wzbudza wśród ludzi mnóstwo negatywnych odczuć i kontrowersji. Na pewno słyszałeś o komorniku, który zajął komuś lodówkę lub inne przedmioty RTV i AGD. Czego windykator nie ma prawa Ci zabrać? Jak mawia klasyk dura lex, sed lex (łac. twarde prawo, ale prawo), jednak wbrew pozorom nie jest tak, że zapisy ujęte w Kodeksie Postępowania Cywilnego chronią tylko interesy wierzyciela. Jeżeli zależy Ci na tym, aby rozwiązać sprawę polubownie i uniknąć sprzedaży Twojego zadłużenia warto rozważyć możliwość nawiązania kontaktu z przedstawicielem biura wierzyciela, jakim jest fachowa firma windykacyjna – Warszawa oferuje w tym zakresie szeroki wachlarz rozwiązań dla osób zadłużonych w zakresie negocjacji i mediacji, celem znalezienia dogodnych rozwiązań dla obydwu stron. Warto wiedzieć, że jeżeli toczy się wobec Ciebie postępowanie egzekucyjne, to komornik nie może zlicytować rzeczy takich jak przedmioty codziennego użytku, które mogłyby zostać sprzedane znacznie poniżej ich rzeczywistej wartości, takich jak chociażby wyżej wspomniana lodówka. Ponadto windykacji nie podlegają również: ubrania i inne przedmioty należące do dłużnika lub osób pozostających na jego utrzymaniu, rzeczy niezbędne do wykonywania pracy zawodowej oraz surowce niezbędne do produkcji dóbr i usług na okres jednego tygodnia. Windykator nie ma również praca egzekwować środków finansowych pochodzących ze świadczeń socjalnych oraz alimentacyjnych. Inaczej sprawy mają się w przypadku wynagrodzenia za pracę.
U osób zatrudnionych na umowach o pracę bądź cywlino- prawnych kwota wolna wynosi 60% minimalnego wynagrodzenia, w przypadku dłużników, którzy nie otrzymują stałej pensji kwota wolna zamyka się w granicach minimum niezbędnego do utrzymania na okres dwóch tygodni, natomiast u osób uzyskujących dochód z prowadzenia działalności gospodarczej egzekucji komorniczej może podlegać nawet 100% przychodu pochodzącego ze sprzedaży towarów lub usług.