Co warto wiedzieć o cynkowaniu?

Niektóre przedmioty powinny wykazywać się większą wytrzymałością niż inne i są to na pewno wszelkie części budowlane, których używa się np. w trakcie budowy domy. Wobec tego więc istnieją sposoby na to, żeby nadać tym przedmiotom odpowiednich właściwości. 

Na czym polega cynkowanie ogniowe? 

ocynk ogniowySamo cynkowanie jest czymś, co poprzez obróbkę wstępna. Ma ona na celu oczyszczenie elementów z różnych zanieczyszczeń, które mogą być na danej powierzchni np. rodzę czy też oleje i smary. Jest to więc bardzo ważny etap, po którym następuje osuszenie, a potem zanurzenie w płynnym cynku. Warto wiedzieć, że cyn topi się w około 419 stopniach Celsjusza, a cynk, który używany jest do cynkowania, ma nawet od 440 do 460 stopni Celsjusza – jest to koniecznie, bo dopiero w takich warunkach cynk i żelazo wchodzą ze sobą w reakcję. Stalowy przedmiot powinien być zanurzony w cynku przez kilka minut i jest on wyjmowany po zakończeniu reakcji. Warto zaznaczyć, że ocynk ogniowy ma naprawdę wiele zalet. Przedmioty poddane cynkowaniu nie muszą być konserwowane, a przy tym są wytrzymałe na tarcie oraz uderzenia. Dodatkowo cena jest bardzo korzystna, a sam proces nie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska, a wręcz przeciwnie, jest mu bardzo przyjazne. Warto również wspomnieć o tym, że elementy zyskują metalowy połysk i są utrzymane w charakterystycznym metalowym kolorze, który tak naprawdę pasuje wszędzie i łatwo jest go wkomponować we wnętrze. Cynkowaniu poddaje się także m.in. bramy, panele czy słupy. 

Cynkowanie jest konieczne szczególnie przy elementach budowlanych, które powinny odznaczać się dużą wytrzymałością. Pozwala to przede wszystkim zadbać o aspekt bezpieczeństwa, co jest naprawdę ważne, gdy budynek ma charakter mieszkalny. Dodatkowo cynkowanie jest bardzo wydajnym procesem. 

Scroll to Top