Co musimy wiedzieć o sztucznych zębach?

 

Naturalną koleją rzeczy jest to, że w wraz z biegiem lat tracimy nasze zęby. I choć sztuczne zęby kojarzą nam się zazwyczaj z seniorami w podeszłym wieku, to jednak zęby w wyniku wypadków czy też przebytych chorób tracą również osoby młode. Widmo posiadania sztucznych zębów na różnych etapach życia roztacza się więc przed każdym z nas.  Większość seniorów w podeszłym wieku decyduje się na sztuczne szczęki, młodsze osoby natomiast wybierają pojedyncze implanty. Co musimy wiedzieć o sztucznych zębach? 

Jak dbać o sztuczne zęby?

zęby sztuczneWspółczesna stomatologia oraz protetyka oferuje nam dziś wiele rozwiązań. W zależności od stanu naszego uzębienia możemy wybierać pomiędzy sztucznymi szczękami oraz pojedynczymi implantami czy mniejszymi skupiskami sztucznych zębów zwanymi tzw. mostami. Większość sztucznych zębów wykonanych jest ze specjalnego, wytrzymałego akrylu medycznego, który nie uczula naszego ciała i dobrze się do niego dostosowuje. Pojedyncze zęby sztuczne znane jako licówki czy koronki, zazwyczaj wykonane są z wysokiej jakości tworzyw ceramicznych (m.in. z porcelany medycznej). W zależności od wybranej przez nas metody zęby sztuczne występują w różnej postaci, w różny sposób również są one przytwierdzane do naszego ciała. Sztuczne wkładki (stosowane w przypadku braku wszystkich zębów) można wyciągać z ust na noc (umożliwia to ich czyszczenie), natomiast implanty zębowe przytwierdzane są do naszych dziąseł na stałe za pomocą tytanowych wkrętów medycznych, które wkręca się w nasze dziąsła. Ceny sztucznych zębów wahają się (wszystko zależy od wyboru samej metody oraz tworzywa, z którego zęby czy wkładki są wykonane), warto jednak zaznaczyć, że protezy zębowe dedykowane seniorom można wykonać na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. Posiadanie sztucznych zębów wiąże się z pewnymi plusami. Przede wszystkim na sztucznych zębach nie rozwija się próchnica, zęby te również się nie psują, dzięki czemu nie są one narażone na różnego rodzaju choroby, także przyzębia. Pamiętajmy jednak o tym, że o higienę sztucznych zębów musimy dbać. Pomogą nam w tym specjalne specyfiki, które przyczynią się do utrzymania implantów w dobrej kondycji, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się nimi wiele lat.

Zęby sztuczne dedykowane są nie tylko osobom starszym, lecz wszystkim tym, którzy na różnych etapach życia tracą pojedyncze zęby w wyniku wypadków czy przebytych chorób. Współczesna stomatologia daje nam jednak bardzo wiele rozwiązań, a zęby produkowane są z wysokiej jakości materiałów, które wiernie odwzorowują wygląd naturalnego uzębienia. W przypadku większych ubytków należy rozważyć wybór protez zębowych, jeśli zaś posiadamy pojedyncze braki w uzębieniu problem ten mogą rozwiązać porcelanowe implanty, licówki lub mosty. 

 

Scroll to Top