Badania kleszczy na boreliozę

 

Nie da się ukryć, że wiosna to czas sprzyjający spacerom po leśnych bezdrożach. Zauważyć jednak trzeba, że często w lasach czyha na nas zagrożenie w postaci pewnych małych pajęczaków. Mowa tutaj oczywiście o kleszczach. Ich ugryzienie może mieć skutki naprawdę bardzo poważne. Często jest tak, że po ugryzieniu przez kleszcza dochodzi do pojawienia się boreliozy. 

Szybkie badania kleszczy

badanie kleszczaKleszcze zaliczają się tych pajęczaków, które są aktywne przez cały rok. Nawet spacer w zimowej aurze może skończyć się tym, że zostaniemy zaatakowani przez kleszcza. Od jakiegoś czasu dość często słyszy się o tym, że po takim ataku pojawia się borelioza. Choroba ta ma często bardzo nieciekawy przebieg. Kluczowe jest więc to by jak najszybciej podjąć leczenie. Im szybciej zaczniemy reagować tym większa szansa, że nie dojdzie do poważniejszego rozwoju choroby. Kleszcze są pajęczakami, które najczęściej przesiadują w wysokich trawach oraz na liściach drzew i krzewów. Wystarczy przejść w pobliżu i już możemy zostać zaatakowani. Na nasze szczęście możliwe jest obecnie badanie kleszcza w przypadku gdy zostaniemy jego ofiarą. Dzięki temu szybko będziemy mogli uzyskać informację co do tego czy zostaliśmy zarażeni boreliozą. Dodatkowo warto zaznaczyć, że kleszcze roznoszą również inną poważną chorobę, która określana jest jako kleszczowe zapalenie mózgu. Na szczęście ta choroba występuje bardzo rzadko.

Na dzień dzisiejszy w Polsce znaleźć możemy bardzo dużą ilość prywatnych laboratoriów, które zajmują się przeprowadzaniem profesjonalnych badań kleszcza pod kątem boreliozy. Takie laboratoria najczęściej znajdują się w większych miastach. W mniejszych miejscowościach często ulokowane są zaś punkty, do których możemy dostarczyć kleszcza, który nas zaatakował.